Skip to content Skip to footer

Doświadczenie dla młodych

Od studentów słów kilka, czyli wszystko zaczyna się od młodych, zdolnych ludzi. Grupa Burkietowicz już od lat współpracuje z Uczelniami i przekazuje swoją praktyczną wiedzę studentom kierunków budowlanych. Wycieczki po zakładzie produkcyjnym oraz dziale projektowym to niezwykłe doświadczenie dla młodych ludzi. Pokazujemy jak wygląda proces produkcji prefabrykowanych konstrukcji drewnianych od początku do końca. Wiemy, że współpraca z młodymi ludźmi jest niezwykle ważna – to oni będą kreować przyszłość – mamy nadzieję, że przyszłość w drewnie.

Dla studentów

W ubiegłym roku postanowiliśmy iść o krok dalej. Wybraliśmy się na  Ogólnopolskie Spotkanie Studentek i Studentów Architektury OSSA, podczas którego daliśmy się poznać młodym ludziom z innej strony – ze strony kreowania rzeczywistości lepszej, ekologicznej i nowoczesnej. Więcej na ten temat tutaj: OSSA.

Jednak na tym nie poprzestaliśmy. Stworzyliśmy konkurs „Design Wood Challenge”, który jest skierowany do studentów każdego roku architektury, budownictwa oraz architektury krajobrazu. Pierwsza edycja pod hasłem Powrót do korzeni już za nami, ale przyszłość przed nami. Budujemy doświadczenie dla młodych ludzi.

Profesjonalne podejście

Ciekawe rozmowy podczas uroczystości rozdania nagród były dla nas niezwykle wartościowym doświadczeniem. Studenci to bardzo odpowiedzialne osoby, które podeszły do wyznaczonego przez nas zadania w profesjonalny sposób, co potwierdzają słowa:

W pracy nad projektem ważne jest dla nas, żeby pomysł był przemyślany od początku do końca, a nie zrobiony na ostatnią chwilę.

Tak właśnie było. Projekty, które zwyciężyły, były przygotowane nie tylko pod względem architektonicznym, ale również merytorycznym. Studenci wiedzieli o czym mówią, doskonale potrafili opisać, co doprowadziło ich do pożądanego efektu. Przed rozpoczęciem projektowania zgłębili temat, wykazując się empatią w stosunku starszych osób, ponieważ to do nich była kierowana ta edycja. Zdobyli mnóstwo dodatkowych informacji, dzięki którym ich projekty miały sens i nadają się do zrealizowania oraz umieszczenia w przestrzeni publicznej.

Zaczęliśmy prowadzić różne badania, jak to by mogło ewentualnie działać, jak działa nasze ucho i doszliśmy do wielu wniosków. Tak jak opowiadałam na początku o działaniu aparatu słuchowego, o tym,  jak ucho się starzeje, jak odbieramy dźwięki. To też wcale nie jest taka łatwa sprawa. Skończyło się na tym, że przede wszystkim zależało nam na tej formie poniekąd instrumentu. To jest tuba, której każdy kąt jest zaprojektowany w taki sposób, żeby można było odsłuchać to drzewo. Pod koniec stwierdziliśmy, że wychodzi z tego jeszcze jedna ważna wartość, czyli słuchanie drzewa tak jak słuchanie starszej osoby, nasłuchiwanie.

Spragnieni wiedzy

Wciąż słychać niestety głosy, że niewiele jest na temat drewna w programie studiów. Młodzi ludzie tym chętniej poszukują informacji z innych źródeł. Celem naszego konkursu było nie tylko stworzenie małego aktywatora społecznego dla seniorów, ale także promowanie drewna jako trwałego i wyjątkowego materiału budowlanego. Doświadczenie dla młodych ludzi to podstawa do tworzenia nowej rzeczywistości. Rynek się zmienia, zdecydowanie idziemy w kierunku ekologicznych rozwiań, które my, jako producent prefabrykowanych konstrukcji drewnianych, jesteśmy w stanie zapewnić. Mimo tego, że program na studiach jeszcze jest ubogi w tej dziedzinie, to już widać jakieś zmiany. Mówiła o nich jedna ze studentek:

Odnoszę wrażenie, że drewno może znowu będzie na topie, bo w mojej grupie projektowej nie ma osoby, która nie zdecydowała się na konstrukcję drewnianą. Wszyscy są w konstrukcji drewnianej. Często są pomysły, byśmy jednak w tym drewnie działali.

Skąd obawy, niepewność i wciąż za mała popularność drewna jako materiału budowlanego?

Studenci opowiadali o tym, że niewiele w Polsce jest budynków w konstrukcji drewnianej. Niskie zapotrzebowanie na takie obiekty wiąże się z tym, że po studiach nie ma wiele pracy w tej dziedzinie. Nawet, jeśli studenci chcą projektować budynki zrównoważone, to następuje zderzenie z rzeczywistością. Cały czas beton to materiał podstawowy, który jest tak głęboko zakorzeniony w świadomości inwestorów,  że czasem nawet nie biorą pod uwagę innej możliwości. A inne możliwości są i one będą coraz bardziej popularne, chociażby dzięki wprowadzanym przepisom.

Liczę na przepisy europejskie związane z taksonomią i raportowaniem niefinansowym. To znaczy, że różne firmy, a szczególnie firmy, które dostarczają pieniądze na inwestycje, czyli banki, będą musiały raportować, na co te pieniądze są przeznaczone. Powstanie taki cały łańcuch raportowania, schodzący aż do wykonawców, czy np. dostawców materiałów tych technologii i będzie trzeba wykazywać, że te inwestycje są zgodne z celami środowiskowymi, które są dla Unii określone w jakimś tam horyzoncie czasowym. No i to się teraz dzieje, te przepisy są wprowadzane. Póki co raportują tylko największe spółki giełdowe, ale do 2025 roku mają raportować praktycznie wszystkie większe firmy. Te firmy, z kolei będą współpracować z mniejszymi firmami i to będzie schodziło w dół. Ludzie będą musieli się dostosować.

Potrzebujemy czasu, przepisów czy odwagi?

Z pewnością nieocenione jest edukowanie w tej dziedzinie. To jest nasze zadanie. Uświadamianie społeczeństwa, ścisła współpraca z architektami i deweloperami. Myślenie musi się zmienić w sposób globalny. Łatwo jest mówić o tym jaka ekologia jest ważna, ale przy finalizacji transakcji, jednak mówimy o cenie. Okazuje się, że ekologia jest jeszcze daleko w świadomości. Przed nami nie lada wyzwanie. Musimy opracować pewien system – jak dać deweloperowi, klientowi produkt, który będzie spełniał wymagania, ale w sposób ekonomiczny i opłacalny dla wszystkich. Przekonać do przejścia na tę technologię mogą przepisy lub deficyt zasobów. Prefabrykacja ma tendencję rosnącą, ponieważ brakuje ekip budowlanych.

Co przed nami?

Studenci są osobami coraz bardziej świadomymi. Należy im tylko udostępnić dostęp do wiedzy, rozwoju.

Jak ja szedłem na architekturę, to w ogóle nie myślałem o tym wszystkim, o czym dzisiaj mówimy. Bardzo się cieszę, że w takim kierunku to wszystko idzie.

Młodzi ludzie są chętni na zmiany, ale czy społeczeństwo jest gotowe? Czy będą mieli możliwość, żeby projektować w drewnie. Mamy nadzieję, że z roku na rok popularność tego surowca będzie się nadal zwiększać. Tak jak to się dzieje od jakiegoś czasu. Nie tylko ekologia, ale również szybkość budowy takich obiektów, przemawia na ich korzyść.

O ile część prywatnych inwestorów jest przekonana do budowania  z drewna, to reszta nie. Myślę, że tu jest praca firm, które próbują swoje produkty wprowadzać.

Powyższe słowa pokazują, że przed nami wiele pracy, a młodzi ludzie na nas liczą. Oni będą kreować przyszłość, ale to my powinniśmy dawać im do tego narzędzia oraz wiedzę. Rozmowa z laureatami konkursu była nas miłym doświadczeniem. Mamy nadzieję, że przed nami jeszcze wiele takich spotkań i kolejnych edycji konkursu Design Wood Challenge.