Drewno jest surowcem, który towarzyszy nam od wieków. Możemy je wykorzystywać na wiele sposobów. Rozpoczynając od traktowania go jako element wnętrza lub materiał wykończeniowy, a kończąc na stosowaniu go w budownictwie. Wykorzystujemy je również w do produkcji rolniczej i przemysłowej. Ponadto wykonujemy z niego podłogi, meble, płyty, opakowania i papier, a także narzędzia, instrumenty muzyczne i zabawki.

Nie tylko wygląd
W zależności od tego, do czego drewno ma być wykorzystane, zmienia się spojrzenie na ten surowiec. Drewno, które ma być budulcem konstrukcji, musi być trwałe i solidne. Mniejsze znaczenie ma tutaj jego wygląd, ponieważ nie jest ono widoczne. Natomiast drewno, które jest materiałem wykończeniowym, musi cechować estetyka wykonania, z uwagi na jego dekoracyjną funkcję.
Zastosowanie a cena
Drewno jako materiał konstrukcyjny jest postrzegane jako tanie. Porównując konstrukcje drewniane, do tych tradycyjnych, murowanych, można powiedzieć, że wykorzystanie szkieletu drewnianego jest bardziej opłacalnym rozwiązaniem. Wybór gotowych ścian szkieletowych pozwala zoptymalizować budowę domu pod względem ekonomicznym, a także samej organizacji procesu budowy. Istotne jest to, że trwałość i wytrzymałość tego surowca nie odbiega od jakości produktów stosowanych w budownictwie tradycyjnym. Materiały wykończeniowe z drewna, mogą jawić się jako drogie rozwiązanie, ponieważ na rynku dostępnych jest sporo zamienników, które mogą przynieść podobny efekt. Jednak trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że wykorzystanie naturalnego surowca, nadaje pomieszczeniom niepowtarzalny klimat.

Drewno w kulturze
Drewno w kulturze kojarzy się z zabudowaniami wiejskimi, prymitywnymi średniowiecznymi osadami i nietrwałością. Domy z drewna, patrząc w ten sposób, zdają się być jedynie etapem w drodze do budownictwa murowanego. Takie myślenie wynika z kulturowo zakorzenionego myślenia, że najtrwalsze są budynki z cegły, kamienia lub betonu. Nawet z popularnej bajki, można się dowiedzieć, że budynek wykonany z drewna, będzie szybciej zniszczony niż murowany, który okazał się być najtrwalszy. Zakorzeniona jest w nas również myśl o drewnie jako produkcie łatwopalnym, który szybko może być zajęty przez ogień, a wszystko, co jest z niego wykonane, natychmiast obraca się w popiół. Jakkolwiek by na nie spojrzeć, przez zakorzenione w społeczeństwie obrazy, nasuwa się myśl, że nie przetrwa próby czasu. Nic bardziej mylnego. Na szczęście kultura zmienia się w sposób dynamiczny. Dzięki nowym sposobom mówienia o drewnie, można przełamać negatywne przeświadczenia. Warto docenić naturalny produkt, który jest przyjazną i równie trwałą alternatywą do budownictwa tradycyjnego.
Zmiana postrzegania drewna
Drewno jest przede wszystkim ponadczasowe. Zawsze solidne, pasujące do każdego wnętrza. Nie przemija, w przeciwieństwie do chwilowych trendów w budownictwie czy projektowaniu wnętrz. To spora inwestycja, ale stwarza poczucie dobrze wydanych pieniędzy. Ten surowiec tworzy niepowtarzalną atmosferę w pomieszczeniach, jest przyjemny w dotyku, ciepły i harmonijny. Jest to materiał szlachetny, zdecydowanie symbolizuje elegancję i unikatowość. Stosowanie elementów drewnianych, pomaga dbać o środowisko naturalne. Produkt jest naturalny i odnawialny, co jest zdecydowanym atutem dla inwestorów o proekologicznym nastawieniu. Drewno wspiera zdrowy styl życia. Nie zawiera związków chemicznych, dlatego jest bezpieczne dla alergików. Poprawia komfort życia i nie szkodzi zdrowiu. Pomaga się zrelaksować i wyciszyć, tworząc przestrzeń, która jest przyjazna dla człowieka. Ekologia, zdrowie i harmonia tworzą bezpieczną przestrzeń do życia.

Strach przed nowym
Niepewność i brak przekonania do nowych rozwiązań jest naturalnym odruchem. Ludzie, przez lata przeświadczeni o niezawodności budownictwa murowanego, a zarazem nietrwałości drewnianego, będą sceptycznie podchodzić do zachodzących zmian. Jednak są one nieuchronne. Przyszłość jest zbudowana z drewna. Cały świat zaczyna szukać ekologicznych rozwiązań, aby zapobiegać zmianom klimatycznym. Ludzie są coraz bardziej świadomi, mają dostęp do informacji, które mówią o przewagach drewna w zakresie ekologii oraz zdrowego podejścia do życia. Ważnym aspektem jest również ekonomia. Budynki wykonane w technologii szkieletu drewnianego, pozwalają na spore oszczędności. Budownictwo drewniane nabiera rozpędu, prężnie się rozwija, proponując coraz lepsze, kompleksowe rozwiązania. Ściany szkieletowe – Burkietowicz