Skip to content Skip to footer

Trendy budowlane

Już teraz rewolucja na rynku budowlanym jest ogromna. Zmian jest bardzo dużo, ale znacznie więcej przed nami. Trendy budowlane wskazują na rosnącą popularność budownictwa szkieletowego. Prefabrykacja daje zdecydowanie więcej możliwości.

Chwila na zastanowienie

W dzisiejszych czasach, kiedy koszty utrzymania budynków z roku na rok są coraz wyższe, warto dokładnie przemyśleć, w jakiej technologii wybudować dom czy inny obiekt. Niestety wciąż świadomość w ludziach jest znikoma. Wielu inwestorów ma problemy z właściwym wyborem technologii. Warto zdać sobie sprawę z tego, że wyższy nakład na samym początku, to niższe koszty później.

Materiały budowlane

Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że wiele materiałów budowlanych ma ogromny ślad węglowy. Trzeba dążyć do tego, żeby zastępować te produkty bardziej ekologicznymi. Przemysł budowlany przechodzi bardzo dużą modernizację. Prefabrykacja daje więcej możliwości w stosunku do budownictwa tradycyjnego. Na produkcji zdecydowanie ograniczane są odpady, a także częściej montowana jest fotowoltaika, która chociaż częściowo zaspokaja zapotrzebowanie na energię. Największy problem aktualnie mają branże, które zajmują się stalą i cementem. Drewno, z którego Grupa Burkietowicz produkuje swoje konstrukcje, jest niezwykle ekologicznym materiałem budowlanym – nie ma sobie równych. Ten materiał z pewnością jest przyszłością budownictwa.

Kryzys – jak go przetrwać?

Nie można w najbliższym czasie spodziewać się znaczącej poprawy w branży budowlanej. Ten sektor jest bardzo zależny od polityki i wszelkich wprowadzanych programów. Trudno powiedzieć, jak kolejne lata będą wyglądały. Jedno jest pewne – koszty ogrzewania będą skłaniały Polaków do termomodernizacji. Ceny materiałów budowlanych nie będą niższe – wręcz odwrotnie, niestety czekają nas duże wzrosty cen ze względu na podwyżki energii.

Ślad węglowy operacyjny i wbudowany

Poziom konsumpcji wyrobów budowlanych wzrasta, a wraz z nim wzrasta ślad węglowy. Komisja Europejska opracowała pakiet narzędzi, który ma przeciwdziałać katastrofie ekologicznej.  Wszystkie wyroby będą musiały mieć zadeklarowany ślad węglowy.

W niektórych krajach już teraz na etapie przetargu potrzebne jest określenie śladu węglowego. Oceny środowiskowe stają się codziennym elementem informacji o wyrobie budowlanym i budynku. Emisje wbudowane stają się coraz bardziej istotne, a dekarbonizacja to głos rozsądku.

Ilustracja ze strony www.portica.pl

Ślad węglowy w budownictwie

Raportowanie śladu węglowego jest niezwykle ważne. To nieodzowna konieczność, od której nie ma odwrotu.  Musimy pamiętać, że Ziemia nie została nam dana na własność – pożyczyliśmy ją sobie od przyszłych pokoleń. Zadaniem przedsiębiorców jest redukcja emisji użytkowania produktów w cyklu ich życia, realizacji i rozbiórki. Kluczowe jest zmniejszenie wpływu budynków na środowisko. To nie problem, tylko wyzwanie, przed którym musimy stanąć. Już niebawem zostaną wprowadzone klasy energetyczne budynków. Właśnie wtedy drewniane budynki szkieletowe staną się najlepszym rozwiązaniem dla inwestorów. Rozwój prefabrykacji nabierze największego tempa przede wszystkim w budownictwie wielorodzinnym. Nie tylko entuzjaści idą w kierunku prefabrykowanego budownictwa szkieletowego. Firmy, które budują w technologii tradycyjnej, również coraz częściej skłaniają się ku rozwojowi w tym kierunku.

Co oferujemy?

Grupa Burkietowicz oferuje konstrukcje drewniane, takie jak: drewniane ściany szkieletowe, wiązary i więźbę tradycyjną prefabrykowaną. Nasza oferta doskonale wpasowuje się w trendy budowlane. Zależy nam na zrównoważonym rozwoju, niskoemisyjnej gospodarce i jak najmniejszym oddziaływaniu naszych wyrobów na środowisko. Nie zapominamy przy tym o dbałości o jak najwyższą jakość produktu i zadowolenie klienta.

Tekst napisany na podstawie informacji uzyskanych podczas webinaru Trendy Budowalane organizowanego przez Redakcję Globenergia.