Skip to content Skip to footer

Budowa drewnianych domów szkieletowych

Budowa drewnianych domów szkieletowych to proces, który zyskuje na popularności ze względu na swoją efektywność i ekonomiczność. Charakterystyczną cechą tej technologii jest jej szybkość – montaż całej struktury może być zrealizowany w wyjątkowo krótkim czasie, często zajmuje to zaledwie kilka miesięcy, a w niektórych przypadkach nawet tylko kilka tygodni. Ta oszczędność czasu wynika z faktu, że większość elementów domu jest prefabrykowana w kontrolowanych warunkach fabrycznych, co minimalizuje ryzyko opóźnień związanych z warunkami pogodowymi czy innymi nieprzewidzianymi okolicznościami na miejscu budowy.

Kolejnym istotnym aspektem tej technologii jest jej precyzja. Dzięki wysokiej jakości prefabrykacji, każdy element konstrukcji jest wykonany z dużą dokładnością, co zapewnia nie tylko szybszy montaż, ale także wyższą jakość gotowego domu. Dodatkowo, domy szkieletowe są znane z doskonałej izolacji termicznej, co przekłada się na niższe koszty utrzymania w dłuższej perspektywie.

Podjęcie decyzji o wyborze technologii budowy domu szkieletowego powinno uwzględniać zarówno jego zalety, jak i ewentualne ograniczenia. Dla wielu inwestorów atrakcyjna okazuje się być możliwość szybkiego wprowadzenia się do nowego domu oraz perspektywa długoterminowych oszczędności energetycznych. Warto jednak rozważyć wszystkie aspekty – od estetyki po trwałość i dostosowanie do indywidualnych potrzeb – aby podjąć decyzję najlepiej odpowiadającą osobistym preferencjom i wymaganiom.

Budownictwo drewniane i fotowoltaika: inwestycja w ekologię i ekonomiczność

Budownictwo drewniane zyskuje na znaczeniu w kontekście współczesnych wyzwań związanych ze zrównoważonym rozwojem i ochroną środowiska. Jego rosnąca popularność wynika nie tylko z naturalnych właściwości drewna jako materiału, ale również z możliwości integracji z nowoczesnymi technologiami, takimi jak fotowoltaika. Używanie paneli słonecznych w konstrukcjach drewnianych staje się coraz bardziej powszechne, co przekłada się na zdolność budynków do generowania własnej, odnawialnej energii elektrycznej.

Chociaż inwestycja początkowa w energooszczędny budynek drewniany może być wyższa niż w przypadku tradycyjnych metod budowy, długoterminowe korzyści ekonomiczne i ekologiczne są niezaprzeczalne. Domy wyposażone w panele fotowoltaiczne mogą znacząco obniżyć koszty użytkowania poprzez produkcję własnej energii elektrycznej, co czyni je bardziej opłacalnymi w dłuższej perspektywie. Ponadto, wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w budynkach drewnianych przyczynia się do zmniejszenia śladu węglowego, co jest kluczowe dla ochrony środowiska.

Istotnym aspektem budownictwa drewnianego jest także jego zdolność do harmonijnego połączenia z naturą, co ma szczególne znaczenie w kontekście zwiększającej się świadomości ekologicznej społeczeństwa. Inwestowanie w budynki drewniane z fotowoltaiką to nie tylko krok w kierunku ekologicznego stylu życia, ale także decyzja ekonomiczna, która w dłuższym okresie czasu przynosi wymierne korzyści finansowe. W obliczu rosnących cen energii i zmian klimatycznych, takie podejście do budownictwa staje się nie tylko odpowiedzialnym wyborem ekologicznym, ale również pragmatycznym rozwiązaniem ekonomicznym.

drewniana konstrukcja domu

W kierunku rozwoju

Technologia budownictwa w szkielecie drewnianym nie jest w Polsce tak popularna jak w niektórych krajach. Dotarła do nas z opóźnieniem, jednak z roku na rok zdobywa coraz większą popularność. Inwestorzy częściej decydują się na budynki prefabrykowane, które mają konstrukcję szkieletową (gotowe ściany szkieletowe), a ich elementy powstają w fabryce.

Bez pozwolenia

Niekwestionowanym motorem do rozpowszechniania budownictwa prefabrykowanego w szkielecie drewnianym jest zmiana w prawie budowlanym. Dotyczy ona zwiększenia metrażu obiektu budowanego bez pozwolenia z 35 m2 na 70 m2. Do postawienia takiego budynku konieczne jest tylko zgłoszenie. Nie trzeba brać udziału w skomplikowanym i czasochłonnym procesie uzyskania pozwolenia na budowę. Taki metraż to już całkiem sporo miejsca do życia, zważając na to, że widoczna jest tendencja budowania mniejszych domów.

Nowy rozdział w Grupie Burkietowicz

Grupa Burkietowicz zajmuje się produkcją prefabrykowanych konstrukcji drewnianych. Zapewniamy kompleksową obsługę – od doradztwa, przez projektowanie, produkcję, transport, aż po montaż. Z naszym doświadczeniem i profesjonalizmem, budowa drewnianych domów szkieletowych przebiegnie bezproblemowo. Już niebawem rozpocznie się produkcja na jeszcze większą skalę. Aktualnie powstaje Fabryka Domów Szkieletowych – nowy rozdział w historii Grupy Burkietowicz. To ponad 1800m2 powierzchni produkcyjno-magazynowej. Dodatkowo przy fabryce powstanie budynek w technologii szkieletowej z biurami i pomieszczeniami socjalnymi.

Krok w przyszłość

Sercem fabryki będzie nowoczesna linia produkcyjna firmy Weinmann – światowego lidera i dostawcy technologii w dziedzinie prefabrykacji i obróbki drewna. Pozwala ona na prefabrykację konstrukcji szkieletowych (ścian, stropów itp.), montaż izolacji wewnętrznej, instalacji elektrycznej oraz obustronne poszycie szkieletu. Planowana wydajność fabryki to 24 000m2 gotowych konstrukcji rocznie przy pracy 5-osobowego zespołu produkcyjnego, pracującego na 1 zmianę. W planach jest automatyzacja procesu mocowania poszycia do konstrukcji oraz automatycznej obróbki wykończeniowo – otworowej, dzięki zainstalowaniu wielofunkcyjnego mostu CNC. Kolejnym planowanym etapem jest instalacja automatycznego magazynu do przechowywania gotowych konstrukcji.