Skip to content Skip to footer

Design Wood Challenge – konkurs dla studentów

Organizacja konkursu Design Wood Challenge to dokończenie relaunchu marki Burkietowicz. Jego celem była promocja naszej Organizacji w środowisku akademickim, a także promowanie drewna jako materiału konstrukcyjnego wśród architektów. Jednym z założeń było zaprojektowanie obiektu z wykorzystaniem produktów Grupy Burkietowicz.

Wyzwanie konkursowe

Pierwszym etapem prac projektowych było stworzenie wyzwania konkursowego dla studentów. Zależało nam na tym, aby było ono atrakcyjne, a jednocześnie poruszało aktualne tematy i bolączki społeczeństwa. Zdecydowaliśmy się na małą architekturę, której celem byłaby aktywizacja i integracja osób starszych, którzy w czasie pandemii najbardziej odczuli zachwianie relacji i kontaktów społecznych. Doświadczenie seniorów zdobywane na przestrzeni lat oraz ogrom wiedzy wynikający z długiego życia, sprawia, że pełnią w społeczeństwie ważną rolę. Są świadkami historii i z dumą przekazują tradycję. To właśnie z tradycją, długowiecznością i wytrzymałością kojarzy nam się drzewo. Jego korzenie pamiętają wydarzenia z przeszłości i są solidną podstawą.

Więcej o obradach jury i samym konkursie tutaj: Powrót do korzeni – Burkietowicz

Ciekawe rozmowy

Miłe spotkanie z niezwykle wartościowymi młodymi ludźmi już za nami. 20.01.2023 mieliśmy okazję gościć u siebie laureatów konkursu Design Wood Challenge Powrót do korzeni. Na początku był czas przeznaczony na dyskusję, która dotyczyła zarówno samego konkursu jak i trendów na rynku budowlanym i architektonicznym. Dla studentów ważne było, że przedmiotem konkursu nie była z góry narzucona koncepcja. Ponadto docenili, że był to konkurs na małą architekturę, ponieważ prawdopodobnie w natłoku obowiązków związanych ze studiami, nie byliby w stanie podjąć się projektowania większego obiektu. Zaznaczali, że ważne jest dla nich gruntowne przemyślenie projektu, a nie wykonywanie go na ostatnią chwilę.

Empatia i zaangażowanie

Jak się okazało, projektów, jakie brali pod uwagę, było wiele, a trzeba było wybrać ten jeden najlepszy. Tak się stało również w przypadku zdobywców 2. miejsca. Zaprojektowali obiekt Drewniane ucho, którego inspirację tłumaczyli w następujący sposób: Zaczęliśmy się edukować w temacie słuchu i aparatów słuchowych. Okazało się, że posiadając aparat słuchowy, nie odbieramy dźwięków tak jak normalne ucho. Normalne ucho działa tak jak oko. Potrafi się skupić na jednym dźwięku, a aparat słuchowy odbiera wszystkie dźwięki tak samo. Słuchanie przez aparat słuchowy w pewnym momencie jest męczące. Stwierdziliśmy, że warto wzmocnić te dźwięki w sposób naturalny dla starszego ucha.                                                                     

Drewniana przyszłość

Studenci docenili naszą obecność na OSSIE, twierdząc, że dzieje się u nas coś ciekawego – ekspansja, rozwój. Wskazywali na problem, jakim są  małe możliwości projektowania w tej technologii po studiach. Już podczas studiów, technologii drewnianej jest niewiele w programie nauczania, dlatego doceniają takie działania, jak nasze, które edukują w zakresie konstrukcji drewnianych i pokazują, że można inaczej. Zasiali w nas również ziarno nadziei na zmianę w sektorze budownictwa: Odnoszę wrażenie, że drewno może znowu będzie na topie, bo w mojej grupie projektowej nie ma osoby, która nie zdecydowała się na konstrukcję drewnianą. Wszyscy są w konstrukcji drewnianej. Coraz częściej są pomysły, byśmy jednak w tym drewnie działali.

Nagrody dla laureatów

Po ciekawych rozmowach przyszedł czas na uroczyste wręczenie nagród. Konkurs Design Wood Challenge zwyciężył projekt Tablica Sąsiedzka. Hubert Natroff, który odbierał nagrodę wyjaśnił: Chcieliśmy dać osobom starszym bezpieczny sposób komunikacji, który polega na tym, że zostawia się wiadomość, na którą ktoś może odpowiedzieć. Nadawca wiadomości nie musi zostawiać swoich danych personalnych. Nie musi się wystawiać na kontakt z osobami, z którymi by nie chciał. Czeka na odpowiedź osób, które chciałyby pomóc. Być może to jest bezpieczniejsze.

Studenci podeszli do tematu w profesjonalny sposób. Projektowanie poprzedził szereg różnych działań, o których mówi zdobywca 3. miejsca: Sam projekt zaczął się od wywiadu z naszymi dziadkami, co oni lubią najbardziej robić. Okazało się, że najbardziej lubią uprawiać ogródek, grać w gry planszowe i oczywiście plotkować. Staraliśmy się połączyć te wszystkie funkcje w jednym elemencie, tworząc czteropoziomowe segmenty. Zależało nam na tym, żeby było przystosowane do osób niepełnosprawnych. Staraliśmy się, aby najwyższy stół miał taką wysokość, by spokojnie mógł tam wjechać wózek. Chcieliśmy, żeby było w pełni modułowe, składane jak klocki lego.

Przyszłość jest zrobiona z drewna

Po rozdaniu nagród zaprosiliśmy naszych gości na ciekawą wycieczkę po zakładzie produkcyjnym. Studenci mieli okazję zobaczyć proces wytwarzania produktu od początku do końca. Mogli zobaczyć nowoczesny park maszynowy, usłyszeć wiele ciekawostek od ekspertów, a nawet dotknąć tego wyjątkowego surowca. Jest to wartościowe dla osób, które już niebawem będą kreować naszą rzeczywistość jako architekci.

Z pewnością wycieczka była dla wszystkich pouczającym doświadczeniem. Uczestnicy konkursu, jako studenci kierunków architektonicznych, a następnie architekci,  będą tworzyć naszą rzeczywistość. Niezwykle ważne jest uświadamianie i edukowanie w zakresie drewnianych konstrukcji prefabrykowanych. To oni będą mieli szansę na to, by przekonać klientów do tej technologii. Obserwując i słuchając takich studentów, możemy śmiało powiedzieć, że przyszłość jest zrobiona z drewna.