W dzisiejszym świecie nowych technologii i szybko zmieniających się realiów naszego życia nawet budowa wymarzonego domu zaczyna się do tego dostosowywać. Chcemy zamieszkać szybko i bezproblemowo w nowych czterech kątach. Ale czy tak się da? Jak to zrobić?
Odpowiedzią na to wyzwanie jest proces prefabrykacji – zakup nowego domu prosto z hali produkcyjnej wprost na naszą działkę. Decydując się na ten krok nie trzeba przechodzić żmudnych procesów gospodarczych metod wznoszenia murów, nie trzeba czekać na terminy fachowców zmieniających się co chwilę i narzekających jeden na drugiego. Grupa Burkietowicz dostarcza gotowe rozwiązania na miarę potrzeb. Parter domu urośnie na działce w jeden dzień, a na kolejny zwieńczy go konstrukcja dachu prosto z fabryki – czyli wiązary dachowe skrojone na miarę potrzeb. Jeśli podobają nam się budynki piętrowe – żaden problem. Zaprojektujemy panele stropowe i dachowe, które w kilka godzin zostaną zamontowane tworząc prawie gotową bryłę naszego nowego domu (np. Domu szkieletowego Y-home 82m2).
Co dokładnie ma nam do zaoferowania Grupa Burkietowicz? Oto przegląd rozwiązań:
Ściany szkieletowe
Produkowane przez nas prefabrykowane ściany szkieletowe przeznaczone są do budownictwa jedno i wielorodzinnego oraz budynków użyteczności publicznej. Wybór gotowych ścian szkieletowych pozwala zoptymalizować budowę pod względem ekonomicznym, konstrukcyjnym, a także samej organizacji procesu budowy. Stopień prefabrykacji jest każdorazowo ustalany na etapie sprzedaży i wyceny. Możemy dostarczyć podstawową ścianę składającą się wyłącznie z konstrukcji szkieletowej obłożonej jedną płytą konstrukcyjną, jak również w pełni prefabrykowaną ścianę z zamontowanymi oknami, izolacją zewnętrzną i tynkami oraz instalacjami wewnątrz ściany (peszle do prowadzenia instalacji elektrycznej). Ten pełny stopień prefabrykacji stosujemy w oferowanych przez nas domach Y-Home w wersji podstawowej i powiększonej.

Stropy panelowe
Najczęściej występujący układ w prefabrykowanych stropach, to właśnie panele. Projektowo praktycznie każdy strop da się spanelować i robi się to bardzo często. W zależności jaki stopień prefabrykacji chcemy uzyskać – układ warstw w panelu stropowym może być różny. Najczęściej konstrukcję pokrywa się od góry płytą konstrukcyjną, która usztywnia układ jak tarczę i stanowi warstwę nośną podłogi poddasza. Między belki stropowe układa się izolację akustyczną z wełny mineralnej, pod nią ruszt pod płyty sufitowe, jeśli konstrukcja sufitu nie przewiduje innych rozwiązań. Tak przygotowane panele stropowe jadą na budowę, po ich montażu wystarczy wykonać właściwe warstwy podłogowe, a od spodu zamontować płytę wykończeniową sufitu.
Więźba tradycyjna wycięta metodą CNC
Wytwarzana jest z drewna sosnowego i świerkowego. W procesie produkcyjnym stosujemy drewno konstrukcyjne o klasie wytrzymałości C24 i C24M lub drewno klejone warstwowo GL24. Projekty prefabrykowanej więźby dachowej powstają w naszym biurze projektowym w programie firmy Dietrich’s, który pozwala uzyskać bardzo wysoki stopień obróbki elementów. Oferujemy takie połączenia ciesielskie jak zakładki, nakładki, wręby, zaciosy, wiercenia, jaskółcze ogony, czopy, frezy czy ozdobne zakończenia krokwi.
Wszystkie elementy więźby prefabrykowanej są docinane z dokładnością, nieporównywalną do tej, jaką można uzyskać na placu budowy, co umożliwia nam zaawansowane technologicznie centrum ciesielskie Hundegger K2i. Wyprodukowana więźba transportowana jest na plac budowy w postaci gotowych do złożenia, ponumerowanych elementów. Dzięki temu montaż przebiega zdecydowanie szybciej, co optymalizuje czas pracy i zmniejsza nakłady finansowe.
Więźba tradycyjna panelowa
Proces cięcia elementów przebiega tak samo jak więźby tradycyjnej projektowanej na maszynę CNC, jednak więźby panelowe różnią się procesem projektowania połączeń. Projektant dobiera rozmiary paneli odpowiednio pod możliwości transportowe i łatwości ich montażu między sobą na budowie. Jest to zależne również od układów statycznych konstrukcji – nie każdy dach da się w ten sposób zaprojektować i spanelować.
Układ warstw w panelu może być różnoraki – w zależności od szybkości montażu jaki chcemy uzyskać na budowie lub możliwości uzyskania dokładnych połączeń między materiałami. Najczęściej konstrukcję pokrywa się od góry membraną, przybija kontrłaty i łaty, a między krokwie układa się izolację z wełny mineralnej. Od spodu krokwi przybija się ruszt na kolejną warstwę wełny mineralnej i kończy się folią paroizolacyjną. Tak przygotowane panele jadą na budowę, po ich montażu wystarczy wykonać pokrycie dachowe, a od spodu zamontować płytę wykończeniową poddasza.
Wiązary dachowe indywidualne
Współcześnie coraz częściej stosuje się prefabrykowane wiązary dachowe. Konstrukcje te realizujemy w oparciu o dokumentację warsztatową generowaną z programu Pamir. Sama produkcja odbywa się przy użyciu specjalistycznych pił numerycznie sterowanych. Każdy element wiązara jest przycinany z niezwykłą precyzją i łączony z pozostałymi elementami w sposób gwarantujący trwałość i stabilność. Tego typu połączeń (drewno – płytka kolczasta) nie da się wykonać samodzielnie za pomocą narzędzi ręcznych – są wyłącznie do wykonania w zakładach prefabrykacji. Wiązary są transportowane na plac budowy i montowane na przygotowanym na ścianach wieńcu lub murłacie. Montaż w zależności od wielkości budowy trwa od jednego do kilku dni. Do zmontowania wiązarów wystarczy krótki okres dobrej pogody, także w okresie zimowym.

Wiązary dachowe gotowe dla profesjonalistów
Rozwiązanie dedykowane dla dekarzy i cieśli, które może znacznie przyśpieszyć prace na budowie. Bazując na gotowej bazie różnych typów konstrukcji wiązarów, wykonawca wybiera pasujący do budynku model i zamawia poprzez naszą stronę. Realizacja takiego dachu przez naszą firmę będzie szybsza, sprawniejsza i docelowo tańsza, gdyż zamówienie idzie bezpośrednio przez halę produkcyjną i trafia finalnie na budowę.
Nowoczesne konstrukcje drewniane od Grupy Burkietowicz – podsumowanie
Artykuł przedstawia ofertę Grupy Burkietowicz jako odpowiedź na współczesne potrzeby budownictwa, które ceni sobie szybkość, precyzję i optymalizację kosztów. Kluczem do osiągnięcia tych celów jest technologia prefabrykacji, czyli przygotowywanie gotowych elementów konstrukcyjnych w zakładzie produkcyjnym, co znacząco skraca czas budowy na działce klienta.
Grupa Burkietowicz specjalizuje się w dostarczaniu kompleksowych rozwiązań z drewna, które obejmują:
- Kompletne elementy domu: Prefabrykowane ściany szkieletowe o różnym stopniu wykończenia (od gołej konstrukcji po ściany z oknami i instalacjami) oraz stropy panelowe, które pozwalają na błyskawiczne wznoszenie kolejnych kondygnacji budynku.
- Zaawansowane konstrukcje dachowe: Firma oferuje szeroki wachlarz rozwiązań dopasowanych do projektu i potrzeb, w tym:
- Wiązary dachowe łączone płytkami kolczastymi, które są ekonomiczną i szybką w montażu alternatywą dla tradycyjnej więźby.
- Więźbę tradycyjną ciętą na maszynach CNC, co gwarantuje nieosiągalną na budowie precyzję i łatwość montażu.
- Panelowe więźby dachowe, czyli gotowe, ocieplone i przygotowane do krycia połacie dachu dostarczane w całości na budowę.
- Gotowe wiązary dla profesjonalistów, które dekarze i cieśle mogą zamawiać bezpośrednio ze strony internetowej.
Podsumowując, Grupa Burkietowicz wykorzystuje nowoczesne technologie, takie jak precyzyjna obróbka CNC i specjalistyczne oprogramowanie, aby dostarczać wysokiej jakości, trwałe i dopracowane konstrukcje drewniane. Prefabrykacja pozwala zminimalizować prace na placu budowy, uniezależnić się od pogody i zapewnić klientom szybkie i bezproblemowe wzniesienie wymarzonego domu lub dachu.