Skip to content Skip to footer

Budynek usługowy w technologii szkieletowej

Przykładem budynku usługowego w technologii szkieletowej jest klinika DEA-MED, która w całości jest zrealizowana przez Grupę Burkietowicz. Budownictwo drewniane w Polsce cały czas jest w rozkwicie i o ile przyzwyczailiśmy się już do budowania budynków mieszkalnych jednorodzinnych wykonanych w technologii szkieletowej, to budynki użyteczności publicznej opierające się na konstrukcji drewnianej nadal są nowością. W krajach skandynawskich budownictwo drewniane wpisało się na stałe w architekturę krajobrazu, ponieważ panuje tam surowy klimat i trudne warunki pogodowe.

technologia szkieletowa
Budynek usługowy w technologii szkieletowej

Przykładem wykorzystania technologii szkieletowej w realizacji budynków usługowych jest klinika DEA MED. Zaletami takiego rozwiązania są stałe warunki i wykwalifikowana kadra działająca na miejscu, dlatego brak pracowników budowalnych i ich dostępność nie stanowią problemu. Oprócz drewnianego szkieletu, został zaprojektowany i wykonany dach – wiązary i belki klejone, również zlecony Grupie Burkietowicz. Wszystkie elementy wykonano w fabryce, a następnie dostarczono na budowę. W budownictwie prefabrykowanym – powtarzalnym – ściany przy zachowaniu tych samych współczynników są mniejszej grubości, dzięki czemu inwestor zyskuje większą powierzchnię budynku. W naszym zakładzie prefabrykacji, w oparciu o nasz projekt techniczny, wykonaliśmy montaż ścian szkieletowych, zgodnie z zakładowym standardem i reżimem technologicznym w najwyższym standardzie obliczeń.

budynek w technologii szkieletowej
Pomieszczenia

Główny hol, w którym znajduje się poczekalnia i rejestracja, dzieli klinikę na dwie części. Z poczekalni jest dostęp do ogrodu zimowego. W zachodnim skrzydle znajdują się trzy gabinety kosmetyczne, szatnia, poczekalnia, pomieszczenie porządkowe, magazyn, pokój konferencyjny i toaleta. Natomiast we wschodnio-południowym skrzydle rozmieszczone są cztery gabinety stomatologiczne, poczekalnia, pomieszczenie rentgenowskie, toaleta i pomieszczenie porządkowe.

szkielet drewniany
budynek usługowy w technologii szkieletowej
Zalety budynku w szkielecie drewnianym

Grupa Burkietowicz wykorzystała rozwiązania mające na celu stworzenie budynku energooszczędnego i przyjaznego dla środowiska. Zaletami takiej konstrukcji są przejrzyste koszty i niski współczynnik przenikania ciepła, dlatego jest to najlepsze rozwiązanie pod względem ekonomicznym. Drewno w 100% nadaje się do recyklingu – po obróbce otrzymujemy materiał mogący być powtórnie wykorzystany przy produkcji płyt drewnopochodnych, dlatego jest to rozwiązanie ekologiczne. Budownictwo prefabrykowane charakteryzuje się szybkością montażu, a także możliwością pracy w okresie niskich temperatur. Dzięki temu można zrealizować inwestycję o każdej porze roku.

Podstawowe dane budynku kliniki DEA – MED
Kubatura  budynku 2 793 m3
Powierzchnia użytkowa budynku 511 m2
Powierzchnia zabudowy 609,55 m2
Wysokość budynku 5,80 m
Długość budynku (elewacja boczna) 35.62m
Szerokości budynku (elewacja frontowa) 24,41 m

Budowa budynku usługowego w technologii szkieletowej – YouTube

Zostaw komentarz