Skip to content Skip to footer

Rozwój w drewnie – nowe horyzonty w ekologicznym budownictwie

Na rynku nieruchomości można zauważyć coraz większe zainteresowanie technologiami budowlanymi wykorzystującymi drewno. Poszukujemy rozwiązań przyjaznych środowisku, ale także ekonomicznie konkurencyjnych. Prefabrykacja opłaca się zarówno w wymiarze ekonomicznym jak i środowiskowym. Rozwój w drewnie to właściwa droga dla nas i naszych partnerów.Na rynku nieruchomości obserwujemy wyraźny wzrost zainteresowania technologiami budowlanymi, które wykorzystują drewno jako główny materiał konstrukcyjny. Ta tendencja wynika z rosnącej świadomości ekologicznej społeczeństwa oraz poszukiwania rozwiązań, które są nie tylko przyjazne dla środowiska, ale także ekonomicznie efektywne. Prefabrykacja drewniana, polegająca na wstępnym przygotowaniu elementów konstrukcyjnych w fabryce, zyskuje uznanie dzięki swojej wydajności oraz zdolności do minimalizowania odpadów i zanieczyszczeń. Dzięki temu proces ten jest nie tylko bardziej opłacalny ekonomicznie, ale również znacznie mniej szkodliwy dla środowiska w porównaniu z tradycyjnymi metodami budowlanymi.

Rozwój w drewnie staje się zatem coraz bardziej oczywistym wyborem dla wielu inwestorów i deweloperów, którzy szukają sposobów na zrównoważone i kosztowo efektywne podejście do budownictwa. Ten trend wpisuje się w globalne dążenie do zmniejszenia śladu węglowego i promowania zrównoważonego rozwoju. Firmy takie jak Grupa Burkietowicz, inwestując w technologie prefabrykacji drewnianej i rozwijając swoje kompetencje w tym obszarze, przyczyniają się do kształtowania przyszłości budownictwa, które łączy innowacyjność z szacunkiem dla natury i środowiska.

Prefabrykacja: kluczowy element nowoczesnego budownictwa drewnianego

Prefabrykacja odgrywa istotną rolę w przemyśle budowlanym, szczególnie w kontekście rosnącej popularności budownictwa drewnianego. Powtarzalność procesów produkcyjnych w prefabrykacji bezpośrednio przekłada się na zwiększoną jakość i precyzję produktu końcowego. Zastosowanie tej metody w budownictwie drewnianym nie jest nowością; jej korzenie sięgają czasów, gdy przemysł budowlany zaczął przyjmować metody uprzemysłowione. Dzięki prefabrykacji, elementy konstrukcyjne budynków, takie jak gotowe ściany szkieletowe, stropy, dachy czy też gotowe prefabrykowane wiązary dachowe, są wytwarzane w kontrolowanych warunkach fabrycznych, co zapewnia ich wysoką jakość i umożliwia szybki oraz efektywny montaż na placu budowy.

Warto podkreślić, że rządowe inicjatywy, takie jak te prowadzone przez Ministerstwo Klimatu, odgrywają kluczową rolę w promowaniu i wspieraniu technologii prefabrykacyjnych opartych na drewnie. Działania te mają na celu nie tylko poprawę efektywności i jakości budownictwa drewnianego, ale również promowanie zrównoważonego rozwoju i ekologicznych praktyk w branży. Przykładem takich działań jest wprowadzanie przepisów i ułatwień prawnych mających na celu zachęcenie deweloperów i inwestorów do wybierania rozwiązań drewnianych. Dzięki temu, prefabrykacja drewniana nie tylko staje się bardziej dostępna, ale również przyczynia się do budowania przyszłości, w której zrównoważone budownictwo odgrywa kluczową rolę.

Trwałość budynku: wątpliwości w budownictwie drewnianym

Trwałość budynków w szkielecie drewnianym od dawna budziła wątpliwości wśród inwestorów i użytkowników. Głównym źródłem obaw była kwestia porównywalnej trwałości drewnianych konstrukcji w stosunku do tradycyjnych budowli murowanych oraz potencjalne zagrożenie pożarowe. Jednak dzięki postępowi technologicznemu i zaawansowanym badaniom w dziedzinie fizyki budowli, współczesne rozwiązania w budownictwie drewnianym zdecydowanie rozwiewają te wątpliwości.

Nowoczesne techniki obróbki drewna oraz zastosowanie innowacyjnych metod konserwacji sprawiają, że drewniane konstrukcje mogą dorównywać, a czasem nawet przewyższać trwałość budynków murowanych. Firmy specjalizujące się w budownictwie drewnianym, takie jak Grupa Burkietowicz, nieustannie poszerzają swoją wiedzę i umiejętności, aby zapewnić najwyższą jakość i bezpieczeństwo swoich realizacji.

trwałość budynku drewnianego

Kluczową kwestią w kontekście bezpieczeństwa pożarowego jest odpowiedni dobór materiałów i technologii. Zaawansowane rozwiązania w zakresie zabezpieczeń przeciwpożarowych, takie jak specjalne powłoki ognioodporne czy zastosowanie materiałów niepalnych w połączeniu z drewnem, znacząco zwiększają bezpieczeństwo budynków drewnianych. Dzięki temu, ryzyko pożarowe jest minimalizowane, a trwałość i stabilność konstrukcji drewnianych stają się porównywalne do budynków zbudowanych z innych, tradycyjnych materiałów.

W związku z tym, trwałość budynku w szkielecie drewnianym nie powinna już budzić wątpliwości. Współczesne technologie budowlane pozwalają na stworzenie zarówno trwałych, jak i bezpiecznych konstrukcji drewnianych, które mogą służyć przez wiele lat, stanowiąc ekologiczną i estetycznie atrakcyjną alternatywę dla tradycyjnych metod budowlanych.

Profesjonalizm w zapewnieniu bezpieczeństwa pożarowego budynków drewnianych

Profesjonalizm w budownictwie drewnianym obejmuje nie tylko aspekty konstrukcyjne i estetyczne, ale także kluczowe kwestie bezpieczeństwa pożarowego. W świadomości społecznej drewno często kojarzy się z większym ryzykiem pożarowym. Jest to jednak mylne przekonanie, które może być rozwiane przez właściwe podejście i stosowanie nowoczesnych metod ochrony przeciwpożarowej.

Współczesne technologie pozwalają na skuteczne zabezpieczanie drewnianych konstrukcji przed ogniem. Kluczową rolę odgrywa tutaj wybór odpowiednich materiałów i technik konstrukcyjnych. Grubość, jakość i sposób wbudowania okładziny, a także stosowanie specjalnych płyt ognioodpornych, mają istotny wpływ na zwiększenie odporności ogniowej budynków. Takie rozwiązania nie tylko chronią drewno przed bezpośrednim działaniem ognia, ale także przed degradacją termiczną.

Profesjonaliści w branży budowlanej, tacy jak Grupa Burkietowicz, stale pracują nad udoskonalaniem metod zabezpieczeń przeciwpożarowych w budownictwie drewnianym. Dzięki temu, możliwe jest projektowanie i realizowanie konstrukcji drewnianych, które spełniają rygorystyczne wymogi bezpieczeństwa i są równie bezpieczne jak budynki murowane.

W kontekście budownictwa drewnianego, profesjonalizm wyraża się więc nie tylko w jakości wykonania i estetyce, ale także w zapewnieniu maksymalnego bezpieczeństwa użytkownikom. Właściwe stosowanie nowoczesnych rozwiązań przeciwpożarowych pozwala na tworzenie budynków drewnianych, które są nie tylko piękne i funkcjonalne, ale także bezpieczne i trwałe.

Rozwój w drewnie

Nie bez znaczenia dla jakości budynków są również nowoczesne zakłady produkcyjne, które zapewniają wykonanie produktu z najwyższą precyzją. Grupa Burkietowicz jest w trakcie budowy hali przeznaczonej do produkcji ścian szkieletowych. Na budowie zostały ukończone roboty ziemne i fundamentowe oraz zamontowano konstrukcję stalową w 95%. Obudowa ścienna hali z płyt warstwowych jest ukończona w 50%, a pokrycie dachu jest wykonane w 40%. Trwają prace przy montażu naświetli dachowych oraz montowana jest stolarka bramowa. Zakończone zostały też roboty związane z utwardzeniami dróg oraz placu manewrowego. Ponadto wykonano docelowy zjazd z drogi wojewódzkiej nr 445. Jesteśmy coraz bliżej celu, już niedługo na hali produkcyjnej będziemy realizować pierwsze zlecenia.  W nowej hali będą powstawały elementy do budowy domów drewnianych szkieletowych – ściany i wiązary.