Skip to content Skip to footer

Nowe spojrzenie na prefabrykaty drewniane

W ostatnich latach, branża budowlana stoi przed wyzwaniami, które wymagają zrewidowania dotychczasowych praktyk i adaptacji do zmieniającej się rzeczywistości. Wśród tych wyzwań kluczową rolę odgrywa rosnąca odpowiedzialność za środowisko. Wzrost cen surowców oraz coraz większa świadomość ekologiczna inwestorów i konsumentów skłaniają branżę do poszukiwania bardziej zrównoważonych i efektywnych kosztowo rozwiązań. W tym kontekście, prefabrykaty drewniane wyróżniają się jako materiał budowlany, który może znacząco przyczynić się do zmniejszenia negatywnego wpływu budownictwa na środowisko.

Prefabrykaty drewniane, jako produkt naturalny, odnawialny i biodegradowalny, stanowią odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na budownictwo przyjazne dla środowiska. Ich produkcja wymaga znacznie mniej energii w porównaniu z materiałami takimi jak beton czy stal, a także pozwala na redukcję emisji dwutlenku węgla. Ponadto, drewno jako materiał budowlany ma zdolność do magazynowania węgla, co przyczynia się do redukcji ogólnego bilansu węglowego budynków.

W kontekście nowego spojrzenia na prefabrykaty drewniane, ważne jest zrozumienie, że odpowiedzialność za środowisko nie jest już tylko opcją, ale koniecznością. Dlatego też, branża budowlana musi kontynuować poszukiwanie innowacyjnych metod i materiałów, które będą wspierać zrównoważony rozwój i odpowiadać na zmieniające się potrzeby społeczeństwa. Prefabrykaty drewniane stanowią jeden z kroków na tej drodze, przynosząc korzyści zarówno dla środowiska, jak i dla branży budowlanej.

Z ekologią

Grupa Burkietowicz oferuje nowoczesne rozwiązania, które wpływają na minimalizowanie szkód środowiskowych. Nowoczesne prefabrykaty, które wykonujemy z drewna są rozwiązaniem proekologicznym wpływającym na redukcję śladu węglowego. Grupa Burkietowicz ceni sobie jakość, bezpieczeństwo, innowacyjność i ekologiczne podejście do procesu budowy. Zdaje sobie sprawę, że niezbędne jest nowe spojrzenie na budownictwo, które spełni oczekiwania świadomych inwestorów.

hala burkietowicz

Z prefabrykacją

Zaletą prefabrykacji jest możliwość szczegółowego zaplanowania całego procesu budowy, a także całego cyklu życia budynku. Nie bez znaczenia jest pełna kontrola kosztów i użytych zasobów. Ponadto klienci chwalą sobie krótki czas wznoszenia budynku oraz brak zależności od warunków pogodowych. Ponadto dużą zaletą jest lepsza jakość elementów budynku, ponieważ są wykonywane w kontrolowanych warunkach oraz znacznie mniejsza ilość odpadów budowlanych. Grupa Burkietowicz inwestuje w rozwój produkcji prefabrykowanych drewnianych ścian szkieletowych poprzez wybudowanie nowej hali produkcyjnej.

Z nadzieją

Niestety nadal większość domów w Polsce powstaje w technologii murowanej. Jednak patrzymy z nadzieją w przyszłość, ponieważ już teraz wiadomo, że taka sytuacja nie będzie trwała wiecznie. Coraz więcej osób widzi, że inne metody budowania często o wiele lepiej odpowiadają na aktualne potrzeby. Niestety za brak popularności metod alternatywnych odpowiada cały czas brak wiedzy wśród inwestorów. Typowy dom jest wznoszony przez około dwa sezony lub wiele dłużej. Natomiast do drewnianego domu prefabrykowanego można się wprowadzić nawet w ciągu kilku tygodni. W fabrykach mogą powstawać nawet całe niemal gotowe ściany szkieletowe, dzięki czemu na budowie zostaje tylko złożenie wszystkiego w całość. W budownictwie prefabrykowanym można z łatwością wyeliminować mostki cieplne. Jest to możliwe również w budownictwie tradycyjnym, ale trudniej to osiągnąć i koszty takich działań są wyższe.

Z precyzją

Na pierwszy rzut oka, nieobeznanym inwestorom, może się wydawać, że budowa tradycyjna jest tańsza. Wynika to z porównywania tylko kosztów postawienia samego stanu surowego. Nie biorą pod uwagę elementów często niedoszacowanych, jakimi są termoizolacja, prace instalacyjne i wykończeniowe. W technologii prefabrykowanej można te wydatki ustalić w precyzyjny sposób jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji. Drewniane domy szkieletowe to najbardziej popularna alternatywa dla domów murowanych. Każdy producent posiada własne technologie. Warto zapoznać się z nimi i znaleźć najlepsze dla siebie rozwiązanie. Niekwestionowaną zaletą drewnianych domów szkieletowych jest dobra izolacyjność przy zachowaniu umiarkowanej grubości ścian. Ponadto mogą powstawać cały rok – zima czy kiepska pogoda nie są ograniczeniem.