Budownictwo szkieletowe, które w Ameryce Północnej czy Skandynawii znane jest od dawna, w naszym kraju właśnie teraz bardzo zyskuje na popularności. Sprzyja temu coraz większa mobilność ludzi. Stopniowo odchodzi się od tendencji, aby budować domy murowane dla kilku pokoleń. Występują także trudności z dostępnością ekip budowlanych. Nic dziwnego, że z roku na rok budowa domu szkieletowego staje się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem. Również nasze portfolio poszerzyło się w ostatnim czasie o kolejny dom szkieletowy, zbudowany w Odolanowie.
Technologia przyszłości
Technologia przyszłości to budownictwo szkieletowe, którego rosnąca popularność jest odpowiedzią na potrzeby współczesnych inwestorów szukających efektywnych i ekonomicznych rozwiązań budowlanych. Decyzja inwestora z Odolanowa o wyborze domu w technologii szkieletowej zamiast tradycyjnej konstrukcji murowanej była podyktowana właśnie takimi przesłankami.
Ściany szkieletowe, będące sercem tej technologii, umożliwiają nie tylko znaczące obniżenie kosztów i skrócenie czasu realizacji projektu, ale również gwarantują wysoką jakość wykonania i doskonałe parametry izolacyjne budynku. Nasza firma, mając bogate doświadczenie w realizacji projektów w technologii szkieletowej, podjęła się zadania stworzenia dla inwestora domu, który nie tylko spełni jego oczekiwania pod względem funkcjonalnym i estetycznym, ale również stanie się wzorem nowoczesnego, ekologicznego i energooszczędnego budownictwa, w pełni wykorzystując zalety ścian szkieletowych.
Sprawdź również nasz raport o Domach szkieletowych z drewna.
Dom w szkielecie drewnianym
W efekcie powstał parterowy dom jednorodzinny o powierzchni użytkowej ponad 110 m². Latem powiększa się o przestronny, liczący 13,26 m² taras. Mieszkańcy mają do dyspozycji salon z kuchnią, trzy sypialnie i dwie łazienki. W domu znajdują się liczne pomieszczenia dodatkowe, które ułatwiają przechowywanie różnych przedmiotów i sprzętów – jak wiatrołap, spiżarnia, pomieszczenie gospodarcze czy poddasze nieużytkowe.
Zalety prefabrykacji
Kluczowe, konstrukcyjne elementy budynku, takie jak ściany nośne zaprojektowane w technologii lekkiego szkieletu drewnianego i dach kopertowy z gotowych wiązarów dachowych w systemie Mitek powstały w fabryce, skąd następnie przetransportowano je na miejsce docelowe. Dzięki temu jedyne prace mokre związane z realizacją inwestycji dotyczyły budowy płyty fundamentowej pod całą konstrukcję. Ściany budynku wykonaliśmy w systemie półpełnym, czyli bez płyty gipsowo-kartonowej wewnątrz, którą zamocowaliśmy na sucho na budowie. Na ścianach podparliśmy i zamontowaliśmy dach.
Energooszczędny i nowoczesny
Ogromny nacisk na odpowiednią izolację budynku sprawił, że dom szkieletowy zbudowany w Odolanowie jest obiektem energooszczędnym, co przekłada się na niskie koszty eksploatacji. Warto też podkreślić jego estetykę i nowoczesny charakter. Dach wykończyliśmy dachówką ceramiczną w kolorze grafitowym, która kontrastuje z jasnym odcieniem tynku. Stylowy rys budynkowi nadaje ponadto stolarka okienna PCV w odcieniu zbliżonym do pokrycia dachowego.
Jeśli jesteś ciekawy jak wygląda budowa domu szkieletowego? Koniecznie zobacz ten film: