Skip to content Skip to footer

Sekrety drzew

Każde drzewo jest cenne dla społeczności. Gromadzi dużą ilość wody i produkuje wilgotne powietrze. Wiele drzew tworzy wspólnie ekosystem, który łagodzi skutki skrajnych upałów i mrozów. Lasy mają ogromny wpływ na zrównoważony rozwój. Dowiedz się, jakie są sekrety drzew.

Wyjątkowe organizmy

Drzewa stanowią wyjątkowe organizmy, ponieważ występuje w nich wymiana składników pokarmowych i sąsiedzka pomoc w razie potrzeby. Zdrowy, szczęśliwy las jest znacznie bardziej produktywny, co oznacza także wyższe przychody. W skład biocenozy lasu wchodzą drzewa, krzewy i trawy. Drzewa komunikują się między sobą przez wiatr i korzenie. Mają swój język, dzięki któremu ostrzegają się przed niebezpieczeństwem. Posiadają umiejętność obrony przed owadami, np. nasączają korę i liście gorzkimi oraz trującymi substancjami. Do szybszego przekazywania informacji zaangażowane są grzyby, które działają jak światłowodowe łącza Internetu. Coraz częściej mówi się o „Wood-Wide-Web” oplatającej lasy. Drzewa porozumiewają się także węchowo, optycznie i elektrycznie.

Siła drzew

Drzewa rozkładają siły w taki sposób, by zaspokoić swoje potrzeby. Część energii jest pożytkowana na wzrost, zgromadzenie rezerw oraz prokreację. Podobnie jak ludzie, mogą zostać dłużej bez pożywienia, niż bez nawodnienia. Fotosynteza wspiera przetrwanie, jednak bez wody, produkcja pożywienia nie jest możliwa. W przypadku, gdy gleba długi czas jest sucha, a igły świerków domagają się wody, występuje w drzewie napięcie. Skutkiem takiej sytuacji może być okaleczenie w postaci sporego pęknięcia. Mimo tego, świerki doskonale gospodarują wodą, dzięki czemu są w stanie przetrwać naprawdę wiele.       

Ryzykowna pomoc

Oprócz grzybów, sprzymierzeńcami drzew są również dzięcioły, które wyszukują larw w zaatakowanym przez korniki świerku. Niestety nie obchodzą się z drzewem zbyt delikatnie, co czasem powoduje jego śmierć. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że dzięcioły dzięki swojemu działaniu, chronią inne okazy przed zagrożeniem, zatrzymując wykluwanie korników. Dzięcioły uwalniają także dęby od larw chrząszczy. Nie mniej jednak, tym ptakom nie zależy na dobrostanie drzew, o czym także świadczy tworzenie dziupli w zdrowych okazach.

Równowaga w lesie

Jakie są jeszcze sekrety drzew? Kryją w sobie porównywalnie tyle samo wilgoci, co ludzki organizm. W związku z tym, nie interesują pasożytów, które się w nich duszą. Magazynują w pniu, gałęziach i korzeniach do 20 ton CO2. Kiedy umierają, wytwarza się taka sama ilość gazów cieplarnianych. Grzyby i bakterie trawią drewno i uwalniają CO2 z powrotem do atmosfery. Lasy powinny być odmładzane poprzez wycinkę starych drzew i sadzenie nowych.

Zrównoważona gospodarka leśna

Nigdy nie wiadomo, gdzie wiatr lub zwierzę przeniesie opadłe nasionko. Drzewa potrafią i muszą rosnąć w różnych miejscach. Działają jak urządzenia filtrujące, dlatego powietrze w lesie jest czyste i bardzo zdrowe. Środowisko naturalne niezwykle szybko się zmienia, ludzie tęsknią za naturalnymi krajobrazami. Zrównoważona gospodarka leśna, zmierza do wykorzystania lasów w taki sposób, by zostało zachowane ich bogactwo biologiczne. Lasy są zarządzane zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.

Zostaw komentarz