Skip to content Skip to footer

Budownictwo ekologiczne z drewna

Drewno to surowiec odnawialny, przyjazny ekologicznie i zdrowy. Pozostaje niezastąpione dzięki wielu zaletom użytkowym oraz swojej naturalnej różnorodności. Stanowi znaczącą część tego, co człowiek przetwarza i wykorzystuje, ponieważ jest niewyczerpalne. Coraz bardziej popularne staje się budownictwo ekologiczne, do którego inwestorzy wykorzystują drewno.

Rozwój w drewnie

Bez drewna trudno sobie wyobrazić rozwój cywilizacji. Jest to jeden z pierwszych surowców, z których korzystał pierwotny człowiek. Pomimo ciągłego postępu i rozwoju technologii, wciąż pozostaje niezwykle nowoczesnym i niezastąpionym materiałem. Potrafi przetrwać wieki, dzięki trwałości i powolnym procesom starzenia. Należy jednak pamiętać, że drewno to wymagający materiał, który wymaga wysuszenia i starannej obróbki. Zastosowanie drewna mokrego jest ryzykowne – wytrzymałość konstrukcji może być obniżona. Taki budynek jest podatny na odkształcenia, pęknięcia oraz zagrzybienie. Inwestując w budownictwo drewniane, należy skorzystać z doświadczenia firm, które specjalizują się w tej dziedzinie.

Przyszłość w drewnie

Najnowsze trendy dążą do tego, by domy były ekologiczne i energooszczędne. Budynki wybudowane w technologii szkieletowej, posiadają szereg zalet. Konstrukcje drewniane są stabilne i trwałe. Zabezpieczone odpowiednimi preparatami, zapewniają ochronę przed ogniem i owadami. Coraz więcej inwestorów decyduje się na budowę domów w technologii prefabrykacji drewnianej, w której wszystkie elementy powstają w fabryce. Dotyczy to nie tylko budynków jednorodzinnych. Coraz częściej można spotkać się z wysokimi, wielopiętrowymi budynkami mieszkaniowymi lub obiektami użyteczności publicznej, wykonanymi w szkielecie drewnianym. Budownictwo ekologiczne ogranicza tylko ludzka wyobraźnia.

Budowa w drewnie

Szybki montaż i precyzja – to cechy, które charakteryzują budownictwo drewniane. Jeśli odpowiednio wysuszymy i przygotujemy drewno, stanie się ono niezwykle trwałym materiałem konstrukcyjnym. Jest to nie tylko rozwiązanie ekologiczne, ale również ekonomiczne. Ogrzewanie drewnianych domów wymaga mniejszego nakładu energii niż w przypadku domów wybudowanych w technologii tradycyjnej. Pomimo wielu zalet nie jest to wciąż popularne rozwiązanie. W Polsce nadal traktowane jako nietrwałe, a nawet ryzykowne. Wynika to z braku wiedzy i doświadczenia w tym zakresie oraz trudności z dostępnością wyspecjalizowanych firm budowlanych, oferujących usługi na najwyższym poziomie.

Ekologia w drewnie

Drewno to ekologiczny surowiec, który posiada wiele zastosowań. Drzewa są bardzo ważnym elementem przyrody. Obecnie jest duża potrzeba propagowania wiedzy o drewnie i drzewach. Jest to spowodowane postępującą degradacją środowiska naturalnego i zmianami klimatu. Budownictwo się rozwija, ludzie są coraz bardziej świadomi. Dlatego inwestorzy zdecydowanie częściej wykorzystują materiały najbardziej przyjazne dla środowiska. Drewno ma niski współczynnik przewodzenia ciepła, jest doskonałym materiałem izolacyjnym. Surowiec powstaje w wyniku naturalnego procesu i nie wymaga nakładów energii, obciążających środowisko. Drewno jest materiałem całkowicie odnawialnym. Może być wykorzystywane do budowy wielokondygnacyjnych obiektów. Jego zastosowanie pozwala na zmniejszenie negatywnego wpływu na klimat. Ekologiczne budownictwo to zarówno wybieranie zdrowych materiałów, jak i stosowanie energooszczędnych rozwiązań. Budownictwo przyszłości to obiekty zeroemisyjne i wykorzystujące energię odnawialną.

Zdrowie w drewnie

Drewno posiada zdolność do samoregulacji wilgotności, co wpływa na korzystny mikroklimat wnętrz. Domy wykonane z konstrukcji drewnianej są zdrowe i przyjazne dla środowiska. Ludzie od wieków cenili ten surowiec ze względu na jego naturalność. Zastosowanie drewna zmniejsza ryzyko powstawania chorób i pozytywnie wpływa na samopoczucie psychiczne. Nie wymaga używania szkodliwych substancji i klejów, dzięki czemu jest bezpieczne dla alergików. We wnętrzu budynków panuje nasycenie tlenem, które stwarza optymalne warunki dla pracy układu krążenia i układu oddechowego.

Nadzieja w drewnie

W Polsce drewniane budownictwo ekologiczne stanowi wciąż niewielki procent, a świadomość ludzi na temat zalet tego surowca jest mała. Jednak coraz większa część społeczeństwa pragnie przeciwdziałać zmianom klimatycznym. Drewno jest promowane jako materiał wykorzystywany w nowoczesnych i energooszczędnych technologiach budownictwa. Z roku na rok coraz więcej inwestorów przekonuje się do mieszkania w domach wybudowanych w technologii szkieletu drewnianego. Korzyści z tego płynące są ogromne. Warto pamiętać o tym, że jest to inwestycja na lata i walka o bezpieczną przyszłość.

Ściany szkieletowe – Burkietowicz

Zostaw komentarz