Skip to content Skip to footer

Rodzaje domów prefabrykowanych – kompletny przewodnik po nowoczesnych rozwiązaniach

Wybudowanie własnego domu to marzenie wielu osób, jednak tradycyjny sposób budowy domu, choć to sposób sprawdzony, to jednak jest to przedsięwzięcie kosztowne, czasochłonne oraz duże wyzwanie organizacyjne przed inwestorem. Podejmując decyzję o budowie domu, zaczynamy się zastanawiać, jaki dom wybudować, w jakiej technologii, z jakich materiałów ?. Chcąc przez cały proces budowy przejść w miarę bezpiecznie i go uprościć, możemy się zdecydować na wybudowanie domu z elementów prefabrykowanych. Coraz więcej osób jest zainteresowanych tego typu domami, a na rynku usług budowlanych jest już także wiele firm, które oferują tego typu domy.

Czym są domy prefabrykowane ?

Domy prefabrykowane, to domy które wytwarzane są w fabryce pod dachem w częściach, które następnie są transportowane na miejsce ich wbudowania i tam scalane w całość w ciągu kilku dni. Pod pojęciem „dom prefabrykowany” możemy wyróżnić wiele rodzajów domów, uwzględniając m.in. rodzaj zastosowanych materiałów, stopień prefabrykacji, czy ma to być dom użytkowany sezonowo czy też całoroczny.

Ze względu na rodzaj materiałów zastosowanych do wyprodukowania domu, możemy rozróżnić:

Domy szkieletowe drewniane

Z wszystkich technologii domów prefabrykowanych są najbardziej rozpowszechnioną i popularną technologią. Najbardziej popularnym w tej technologii jest system płytowy. W tym systemie elementy domów produkowane są w fabryce w postaci płyt, składających się z kilku scalonych z sobą warstw, które z kolei tworzą ściany zewnętrzne i wewnętrzne, stropy i dach, o rozmiarach umożliwiających ich transport na miejsce wbudowania. W tym systemie stopień prefabrykacji może być bardzo duży, oprócz zamontowania w konstrukcji pełnego ocieplenia, płyt wykończeniowych, okien, to również mogą być wbudowane wszystkie niezbędne instalacje wewnętrzne oraz może być wykonana elewacja. Tak wykonane prefabrykaty można przetransportować na budowę i szybko, w ciągu kilku dni zmontować. Są to domy energooszczędne oraz pozwalające na duże możliwości adaptacji projektu do indywidualnych potrzeb klienta.

gotowy dom prefabrykowany

Domy szkieletowe stalowe

Są jedną z odmian prefabrykowanego budownictwa szkieletowego, w którym konstrukcja budynku wykonana jest z ocynkowanych i giętych na zimno profili stalowych. W Polsce ta technologia w budownictwie mieszkaniowym jest jednak mało popularna, częściej stosowana jest w budownictwie przemysłowym.

Domy z prefabrykatów betonowych.

Domy z takich elementów najczęściej kojarzą się z budownictwem wielorodzinnym z tzw. wielkiej płyty budowanych od lat 60 do początku lat 90 XX wieku. Jednak technologia ta, mimo często negatywnych opinii, nie została zapomniana. Obecnie są firmy, które wyspecjalizowały się w tego typu budownictwie i realizują coraz więcej domów, także jednorodzinnych. Technologia używana do produkcji prefabrykatów betonowych zapewnia im trwałość oraz pozwala na realizację niemal każdego projektu architektonicznego, dopasowanego do potrzeb zamawiającego.

Domy z prefabrykatów keramzytowych

Są alternatywą dla domów z elementów betonowych. Technologia ich produkcji jest bardzo zbliżona do prefabrykatów betonowych, jednak w porównaniu z betonem elementy z keramzytu cechują się m.in. lepszymi właściwościami cieplnymi i niższą wagą elementów.

Ze względu na stopień prefabrykacji możemy wyróżnić:

Domy szkieletowe

Domy szkieletowe, których cechą wyróżniającą tego typu domy jest jego główna konstrukcja, która wykonana jest z drewnianych lub stalowych elementów tworzących szkielet budynku (słupki, podwaliny, oczepy, belki stropowe i dachowe). Konstrukcje szkieletowe najczęściej powstają na budowie, gdzie z pojedynczych elementów buduje się ściany zewnętrzne i wewnętrzne, stropy, dach. Tak wykonana konstrukcja uzupełniana jest następnie materiałami izolacyjnymi cieplnymi oraz różnego rodzaju materiałami wykończeniowymi wewnętrznymi i zewnętrznymi oraz  montowane są instalacje wewnętrzne.

Domy panelowe

Domy panelowe (nazywane również płytowym). W Polsce jest to najbardziej rozpowszechniona technologia budowy domów drewnianych, domy w tej technologii budowane są z gotowych paneli ściennych, stropowych i dachowych, wyprodukowanych wcześniej w zakładzie-fabryce, w rozmiarach umożliwiających ich transport na budowę, gdzie następnie są montowane w całość w ciągu kilku dni.

Domy modułowe

Domy modułowe, to domy składające się z przestrzennych modułów wyprodukowanych w zakładzie prefabrykacji, które następnie transportuje się na plac budowy i scala w całość, tworząc w ten sposób jeden obiekt – dom w różnych opcjach, co pozwala na stworzenie niepowtarzalnego domu. Dom modułowy może składać się z kilku oddzielnych segmentów, wyposażonych we wszelkie niezbędne instalacje wewnętrzne.

dom kontenerowy

Domy kontenerowe

Domy kontenerowe są one alternatywą dla innych domów prefabrykowanych i są tworzone z kontenerów przewozowych (kontenery morskie). Kontenery przerabiane są na domy mieszkalne, poprzez wycięcie w nich otworów na okna i drzwi, docieplanie i wykończenie odpowiednimi materiałami. Z kilku kontenerów ustawionych obok siebie, w poziomie lub pionie, można podobnie jak w przypadku domów modułowych stworzyć niepowtarzalny dom, o różnych konfiguracjach.

Domy mobilne

Domy mobilne to nic innego, jak dom „na kółkach”. Są to domy prefabrykowane, raczej o niewielkich parametrach kubaturowych, umożliwiających ich przemieszczanie na kołach po drogach publicznych na miejsce ich docelowej lokalizacji. Domy takie są produkowane również w zakładzie prefabrykacji, a po ich dostarczeniu na budowę montowane są na przygotowanym wcześniej fundamencie.

Domy prefabrykowane – szybkie i sprawne rozwiązanie dla każdego budżetu i potrzeb

Domy prefabrykowane to ciekawe i niepowtarzalne rozwiązania dla osób, które chcą szybko, sprawnie i bezproblemowo wybudować swój własny dom. Każda z tych technologii ma swoje plusy i minusy, a wybór odpowiedniej technologii zależy od wielu czynników, takich jak warunki terenowe, wymagania prawne, względy estetyczne dla przyszłego użytkownika oraz budżet. Jednak mając taki wybór, zawsze każdy znajdzie coś dla siebie.