Skip to content Skip to footer

Jak wybrać odpowiednią więźbę dachową dla Twojego domu?

Wybór odpowiedniej więźby dachowej jest kluczowy dla trwałości i bezpieczeństwa twojego domu. W tym artykule omówimy różne typy więźb dachowych oraz wskażemy, na co zwrócić uwagę przy ich wyborze.

Konstrukcja dachowa, nie ważne, czy jest to tradycyjna więźba dachowa czy konstrukcja z prefabrykowanych wiązarów łączonych na płytki wielokolcowe jest zwieńczeniem budowy domu. To na konstrukcji dachu spoczywa pokrycie dachowe, izolacje cieplne oraz ciężar okładzin wewnętrznych pomieszczeń mieszkalnych. W tym tekście omówimy tradycyjną więźbę dachową.

Więźba dachowa to najczęściej drewniana konstrukcja nośna, składająca się z różnego rodzaju elementów drewnianych, takich jak:

  • krokwie: podstawowe, narożne, koszowe
  • murłaty: poziome belki leżące na zewnętrznych ścianach budynku
  • płatwie: pośrednie, kalenicowe
  • słupy i miecze (czasami nazywane także zastrzałami): dla dodatkowego wsparcia
  • jętki, kleszcze i wiatrownice: dla stabilności i wytrzymałości

Każdy z tych elementów ma w konstrukcji dachowej określone przeznaczenie. Elementy te nie zawsze występują jednocześnie w każdej konstrukcji dachowej, zależy to od rodzaju więźby, rozpiętości więźby – podpór, na których opiera się konstrukcja.

Rodzaje więźb dachowych tradycyjnych

Więźba krokwiowa

Najprostsza konstrukcja, w której podstawowym elementem są krokwie oparte na murłatach, stosowana w dla dachów o rozpiętości ok. 6 – 7 m.

Więźba krokwiowo-jętkowa

Konstrukcja, w której oprócz krokwi i murłat, występują dodatkowo jętki, poziome belki, które rozparte są pomiędzy krokwiami  mniej więcej w połowie ich długości, taka konstrukcja stosowana jest najczęściej dla dachów o rozpiętości ok. 7 – 11 m.

Więźba płatwiowo – kleszczowa

Konstrukcja, w której oprócz krokwi i murłat, dodatkowymi elementami są kleszcze i płatwie pośrednie, które są dodatkowymi podporami dla zbyt długich krokwiach, często płatwie dodatkowo podparte są drewnianymi słupami z mieczami, więźby takie są dobrym rozwiązaniem przy budowie szerokich budynków, gdzie rozpiętość wynosi pomiędzy 9 – 11 m.

Wybór rodzaju konstrukcji dachu zawsze należy do projektanta – architekta domu

Inwestorzy nie mają bezpośredniego wpływu na rodzaj więźby dachowej, jednak decydują o tym pośrednio, poprzez miedzy innymi wybór, czy w domu będzie poddasze mieszkalne, wybierając kształt dachu i rodzaj pokrycia dachowego. Dobrze przygotowany projekt konstrukcji dachu to połowa sukcesu przy budowaniu domu. Jest on ważny nie tylko ze względu na funkcjonalność poddasz, żeby np. słupy podpierające konstrukcję dachu nie „wypadły” w środku pomieszczenia ale także ze względów na bezpieczeństwo, nośność i wytrzymałość elementów konstrukcji, żeby bezpiecznie konstrukcja przeniosła wszelkie obciążenia, które zostaną na niej zainstalowane.

drewniana konstrukcja domu widziana z góry

Na co zwracać uwagę przy wyborze konstrukcji dachu, oprócz wyżej już opisanych kwestii?

Jakie wybrać drewno na więźbę dachową?

Przed zakupem drewna na więźbę dachową należy się upewnić o jego jakości, gdyż wykrycie wad na tym etapie pozwoli na unikniecie wielu problemów. Dobre drewno na więźbę dachową powinno cechować się kilkoma, podstawowymi cechami:

  • przede wszystkim powinno być to drewno w klasie wytrzymałościowej C24
  • suszone przemysłowo, w specjalnych komorach suszarniczych, w kontrolowanej temperaturze, o końcowej wilgotności ok. 18% (suszenie pozbawia drewna wszelkiego rodzaju  larw owadów i zarodników grzybów, co znacznie ogranicza korozję biologiczną drewna)
  • strugane czterostronnie, z fazowanymi krawędziami (zwiększa to między innymi odporność drewna na działanie ognia)
  • pozbawione widocznych wad, np. w postaci wypadającego lub przechodzącego przez cały przekrój sęka, pozbawione pleśni i grzybów
  • zaimpregnowane przed korozją biologiczną, ale nie jest to wymóg konieczny
  • o dobrej jakości drewna zaświadcza także posiadanie certyfikatu CE na sprzedaż drewna, który wymagany jest od 2013 roku

Dobry projekt

W dobrze przygotowanej dokumentacji projektowej domu powinien znajdować się precyzyjny projekt więźby wraz z rozrysowanymi szczegółami połączeń elementów drewnianych konstrukcji, z obliczeniami statycznymi konstrukcji, wykazem niezbędnych łączników stalowych do scalenia elementów w całość.

Kto zamontuje więźbę?

Elementy więźby powinny być wykonane solidnie, dokładnie i poprawnie. Należy dopilnować, żeby ich połączenia zostały wykonane zgodnie z projektem, żeby znalazły się dokładnie w miejscach przewidzianych w projekcie. Wszelkie połączenia ciesielskie powinny być dobrze spasowane. Żeby spełnić te wszystkie wymagania, do zmontowania więźby na budowie należy zatrudnić doświadczonych i rzetelnych fachowców, którzy wykonają prace solidnie, dokładnie i prawidłowo.

montaż więźby dachowej

Dlaczego warto wybrać więźbę tradycyjną prefabrykowaną ?

Proces realizacji więźb prefabrykowanych rozpoczyna się od prac projektowych, do których wykorzystujemy specjalistyczny, dedykowany temu produktowi program projektowy. Tak zaprojektowana więźba zapisywana jest do pliku maszynowego, który przesyłany jest do centrum obróbczego CNC Hundegger K2i. Nowoczesna obrabiarka  pozwala nam na wyprodukowanie elementów konstrukcji z bardzo dużą dokładnością, na zastosowaniu w konstrukcji i wycięciu na obrabiarce tradycyjnych połączeń ciesielskich. Dobry projekt, precyzja wykonania elementów, optymalne wykorzystanie drewna pozwala na uzyskanie produktu najwyższej jakości a ekipie ciesielsko-montażowej na szybki i sprawny montaż, obniżeniu kosztów realizacji inwestycji, uzyskaniu idealnie równych płaszczyzn połaci dachowej, co zapewnia dokładność wykonania dalszych prac dekarskich.

Martwi Państwa wybór więźby do swojego projektu domu lub wybór wykonawcy konstrukcji ? Zapraszamy do współpracy z naszą firmą. Doradzimy najlepsze rozwiązania dostosowane do twoich potrzeb i zapewnimy solidność wykonania twojej konstrukcji dachowej, więźby prefabryowanej czy też wyborem materiałów oraz zaproponujemy wykonawcę montażu konstrukcji.

Autorem tekstu jest Jarosław Solecki, Kierownik zespołu projektowego.