Skip to content Skip to footer

Wiązary czy tradycyjna więźba – które z tych rozwiązań lepiej się sprawdzi?

Oba rozwiązania nadają się do budowy konstrukcji dachu budynku mieszkalnego jednorodzinnego – należy je traktować jako technologie uzupełniające się.

Czym jest tradycyjna więźba dachowa nie trzeba nikomu tłumaczyć jest ona bowiem rozwiązaniem powszechnie i na dzień dzisiejszy najczęściej spotykanym na budowach.

Wiązary dachowe jako elementy prefabrykowane pojawiły się w Polsce stosunkowo niedawno – około 20 lat temu. Wiązary to konstrukcja która łączy w sobie rozwiązanie zmodyfikowanej więźby tradycyjnej i stropu a główną jej zaletą jest to, że powstaje w certyfikowanych zakładach produkcyjnych i skraca do minimum czas montażu na budowie, eliminuje stosowanie stropów i nośnych ścian pośrednich – rozpiętości osiągane bez dodatkowego podparcia sięgają nawet 30m co dla tradycyjnych konstrukcji jest niemożliwe.

Kiedy zatem wybrać więźbę tradycyjną a kiedy wiązary?

Więźbę tradycyjną warto zastosować w przypadku, kiedy nie chcemy rezygnować ze stropu betonowego, lub w budynkach z poddaszem użytkowym o małej kubaturze, w których występuje jednocześnie kilka elementów budynku „rozcinających” konstrukcję dachową np. lukarny, klatki schodowe, kominy itp. Pamiętać należy także o tym, że często w przypadku więźb tradycyjnych uzyskujemy, niewiele ale jednak większą powierzchnię do zagospodarowania.

Wiązary dachowe natomiast idealnie sprawdzają się na budynkach o pełnych kondygnacjach, na budynkach gdzie chcemy zmniejszyć koszty – pozwalają nam zrezygnować z wew. ścian nośnych, części fundamentów, podciągów i stropu betonowego. Dodatkowym atutem jest certyfikat i pełne obliczenia konstrukcyjne (nie zawsze to otrzymujemy w przypadku więźb) co za tym idzie dostajemy gwarancję i odpowiedzialność producenta. Wiązary zawsze są wykonane z drewna suszonego o odpowiedniej wytrzymałości.

Jak wcześniej wspomniałem oba te rozwiązania są poprawne i nawzajem się uzupełniają a ich zastosowanie należy rozważyć w szerszym znaczeniu i koniecznie skonsultować z projektantem.