Skip to content Skip to footer

Perspektywy rozwoju budownictwa drewnianego

Budownictwo drewniane w Polsce i na świecie cały czas się rozwija. Wykorzystanie drewna do celów budowlanych, z roku na rok systematycznie rośnie. Zarówno w budownictwie jednorodzinnym, jak i wielokondygnacyjnym sytuacja jest dynamiczna. Coraz częściej drewno stosowane jest do budowy obiektów użyteczności publicznej, biurowców, hoteli, a także budynków przemysłowych.

Budownictwo drewniane w Polsce

W Polsce budownictwo drewniane zyskuje na popularności, jednak nie jest to szybki proces. Takie zmiany w myśleniu, podejściu, potrzebują dużo czasu. Problemem jest wciąż zbyt niska świadomość inwestorów. Dane GUS wskazują, że w 2021 r. oddano do użytku 1160 budynków o konstrukcji drewnianej. Stanowi to zaledwie 1,1% wszystkich nowych obiektów. Pomimo niskiego odsetka takich budynków, dynamika wzrostu jest wyższa niż w przypadku ich tradycyjnych odpowiedników. Rzeczywistość nieco odbiega od oficjalnych danych. Mianowicie, eksperci ze Stowarzyszenia Dom Drewniany, szacują faktyczną ilość nawet na 5-6%. Średnia powierzchnia budynków o konstrukcji drewnianej, wynosi około 108 m2, a więc mniej niż średnia w domach murowanych. Czas trwania budowy jest zdecydowanie krótszy, co jest sporą zaletą dla inwestorów. Szacuje się, że w Polsce działa ok. 580 firm, które zajmują się budownictwem w technologii drewnianej. Ponadto istnieje ok. 260 firm budujących domy z bali.

Drewniana przyszłość w Polsce

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że budownictwo drewniane stanie się elementem polityki mieszkaniowej. Już teraz zwiększenie wykorzystania drewna jest wpisane do Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju. Nie bez znaczenia są również założenia Polskiego Ładu realizowane przez Program budowy domów bez pozwolenia o powierzchni zabudowy do 70m2.

Polskie firmy na Europejskich rynkach

Według raportu PKO Bank Polski w tematyce budownictwa drewnianego, Polska jest trzecim największym eksporterem prefabrykowanych domów z drewna w Unii Europejskiej. Świadomość inwestorów na rynkach Europy Zachodniej, jest znacznie wyższa niż w Polsce. Dla porównania, w Niemczech 1/5 budynków powstających w ostatnich latach, jest wykonywane w technologii drewnianej. W krajach skandynawskich budownictwo drewniane, ma zdecydowaną przewagę nad tradycyjnym (80-90%). Odbiegając naszych bliskich sąsiadów, warto również wspomnieć o rynku amerykańskim, który stawia na budowanie w szkielecie drewnianym.

Finansowanie hipoteczne budynków drewnianych

Według danych, wynikających z wyżej wspomnianego raportu ,,Monitoring branżowy. Analizy sektorowe” z lipca 2022 roku, rośnie popularność budownictwa drewnianego. Wzrasta zainteresowanie finansowaniem hipotecznym na rynku budowlanym w ramach stawiania obiektów w szkielecie drewnianym. W 2021 roku dostrzeżony został 80% wzrost liczby umów na finansowanie takiego budownictwa.

Rosnąca popularność konsekwencją wielu zalet

Drewno ma bardzo dobre właściwości izolacyjne, co jest nie bez znaczenia w czasach, kiedy ogrzewanie domu spędza wielu rodzinom sen z powiek. Odpowiednia izolacja, przekłada się na zdecydowanie niższe koszty związane z eksploatacją budynku. Nie bez znaczenia jest również krótki czas budowy, szczególnie w przypadku domów modułowych. Ważnym aspektem jest ekologia. Drewno to naturalny surowiec, którego wskaźnik CO2 jest ujemny. Ciekawy jest fakt, że podczas całego cyklu życia budynku drewnianego, jego ślad węglowy jest mniejszy aż o 25%. Jeśli dodatkowo weźmiemy pod uwagę samą produkcję, to różnica pomiędzy budynkiem drewnianym, a murowanym, staje się jeszcze większa. Europejski Zielony Ład promuje wykorzystywanie w budownictwie produktów pochodzenia naturalnego.

Zaufanie kluczem do zmian

Niestety wszelkie ograniczenia w budownictwie drewnianym są spowodowane wspomnianą już wcześniej, niewielką świadomością społeczną. Według informacji pochodzących z Ministerstwa Środowiska, tylko 54% osób rozważałoby zamieszkanie w domu drewnianym. Co ciekawe, aż 84% badanych, uznaje takie budynki za łatwopalne. Bez odpowiednich kampanii, budowania świadomości w ludziach, nic się nie zmieni. Potrzebna jest przejrzysta komunikacja stosowana przez doświadczone firmy, które będą potrafiły przekonać potencjalnych klientów do inwestycji w lepsze, zdrowsze i ekologiczne życie.

Źródło: https://www.pkobp.pl/centrum-analiz/analizy-sektorowe/raporty-branzowe/monitoring-branzowy-wiecej-drewna-w-budownictwie/

Zostaw komentarz